To jedno z najstarszych miast Pojezierza Mazurskiego oraz największe na Mazurach Zachodnich. Na obszarze 14,15 km kw. prawie 20 procent stanowią użytki rolne, 5 procent lasy. Samo miasto zajmuje 0,8 procent powierzchni całego powiatu. W Ostródzie mieszka 35 tysięcy ludzi, co czyni ją pod względem ludności czwartym miastem województwa warmińsko-mazurskiego.

Przepływa przez nie rzeka Drwęca, która jest swoistym rezerwatem przyrody. W samej Ostródzie znajduje się aż pięć jezior, a w jej bliskiej okolicy kolejnych dziesięć. To idealne miejsce do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Jest też gratka dla narciarzy wodnych – na Jeziorze Drwęckim mają do dyspozycji wyciąg, a amatorzy kajaków – pełnowymiarowy tor kajakowy. Oprócz jeziora Drwęckiego w Ostródzie znajdują się także Smordy (jezioro Jakuba), Puzy (jezioro Pauzeńskie), Sajmino (jezioro Kajkowskie) oraz jezioro Perskie. Nie zawiodą się także ci, którzy poszukują tras do biegania, jazdy rowerem i turystyki pieszej. Baza turystyczna jest tu mocno rozbudowana.

Jezioro Drwęckie oraz molo o powierzchni około 700 m kw. są jednymi z największych atrakcji miasta. Warto zwiedzić także okolice centrum z zabytkowymi kamieniczkami.

(MW / Fot. Bobmarlej / CC BY-SA 4.0)